woensdag 16 september 2026

Het nieuwe uiltje van Athene


Rond 165 v.Chr. stak Athene haar beroemde zilveren uilenmunt in een nieuw jasje. Hoewel het vertrouwde motief van Athena en haar uil behouden bleef, was er een duidelijke verandering van stijl. Van de klassieke stijl, waar ik ook een muntje van heb, naar deze nieuwe Hellenistische stijl. 

Athena is op deze tetradrachme te zien met de rijk gedecoreerde helm van het beroemde standbeeld Athena Parthenos, gemaakt voor het Parthenon. Op de voorzijde van de helm staan vier paarden op een rij afgebeeld, net boven het vizier, en aan de zijkant een gevleugeld paard (Pegasus). 
Op de keerzijde staat de uil niet meer op een eenvoudige lijntje, maar op een liggende oliekruik (amfoor). Dit is natuurlijk een verwijzing naar de bloeiende handel in olijfolie. Het kleine figuurtje rechts is de godin Artemis Phosphoros (de brenger van het licht) staande naar voren, met een fakkel in beide handen.

Omdat deze nieuwe munten een groter formaat hadden (deze munt is 29 mm) konden de stempelsnijders de ruimte mooi benutten voor een oliekruik, maar ook voor namen van magistraten, muntsymbolen en de omringende olijfkrans. 

Dankzij de herovering van de internationale handelshaven Delos (166 v.Chr.) beleefde Athene een economische opleving en werden deze munten op grote schaal geslagen. Ze groeiden uit tot een belangrijk handelsmiddel in de hele Middellandse Zee. Na de inname van Athene door de Romeinse generaal Sulla in 86 v.Chr. nam de productie sterk af, waarna de iconische reeks rond 40 v.Chr. definitief tot een einde kwam.




Geen opmerkingen:

Een reactie posten